Veeam Data Platform 2023, Yeni Siber Koruma Yetenekleri ve Yapay Zeka Desteği Getiriyor

Veeam Yazılım, Veri Koruma ve Fidye Yazılımı Kurtarmada başarılı olan Veeam, Veeam Backup & Replication v12.1 sürümünün yanı sıra Veeam ONE v12.1 ve Veeam Recovery Orchestrator v7’yi de içeren yeni Veeam Data Platform 2023 ikinci yarı güncellemesinin genel erişime açıldığını duyurdu. Radikal esnekliğe odaklanan Veeam’in bu son sürümü, şirketlerin en kritik verilerini korumakla kalmayıp fidye yazılımı ve siber saldırılara karşı radikal bir esneklik kazanmalarını sağlamak için tasarlanmış yüzlerce yeni özellik ve geliştirme içeriyor.

Veeam CTO’su Danny Allan, en son Veeam Veri Koruma Trendleri Raporu’na göre kurumların yüzde 85’inin geçen yıl en az bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını ve sadece yüzde 16’sının fidye ödemeden kurtulabildiğini belirtti ve ekledi: “Kurumunuzun bir saldırı durumunda korunmasını ve dirençli olmasını sağlamak, işinizi bu saldırının etkilerine karşı bağışık hale getirmenin tek yolu. Yeni Veeam Data Platform’un Veeam Backup & Replication v12.1’i de içeren 2023 ikinci yarı güncellemesi Veeam’in en iyi yaptığı şeyi temel alıyor: 450.000 müşterimiz için kesinti süresini ve veri kaybını azaltmak. Bu son sürüm, siber olaylar ve kurtarma arasındaki en kısa boşluğu sağlayarak müşterilerimizi işlerini sürdürmeleri ve ilerlemeleri için radikal bir esneklikle donatıyor.”

Kurumların yüzde 60’ı yedekleme ve siber ekipleri arasında önemli ya da tamamen revizyona ihtiyaç duyuyor ve siber olayların zorluklarına en yakın olan roller genellikle ekipler arasındaki ortaklıktan en az memnun olanlar. Veeam’in bu son sürümündeki yeni güncellemeler BT, bulut ve güvenlik ekipleriyle fidye yazılımlara karşı birlikte mücadele edecek, onları kontrol altına alacak ve fethedecek teknolojiyle birleştirmek için tasarlandı. Yeni özellikler ve geliştirmeler şunları içeriyor:

 • Yapay zeka destekli yerleşik Kötü Amaçlı Yazılım Tespit Motoru, fidye yazılımlarının ve kötü amaçlı dosya yönetimi faaliyetlerinin anında tespiti için yedekleme sırasında düşük etkili satır içi entropi ve dosya sistemi analizi gerçekleştiriyor.
 • Yeni Veeam Threat Center tehditleri vurguluyor, riskleri belirliyor ve bir ortamın güvenlik puanını ölçüyor.
 • YARA içerik analizi, kötü amaçlı yazılımların ortama yeniden bulaşmasını önlemek için belirlenen fidye yazılımı türlerini saptamaya yardımcı oluyor; yedeklemelerdeki hassas verilerin (PII, PHI ve PCI verileri gibi) varlığını tespit ediyor.
 • Geliştirilmiş yedekleme koruması, yedeklerin yanlışlıkla veya kötü niyetle silinmesini veya şifrelenmesini önlüyor; buna yanlışlıkla yedekleme veya veri havuzunun silinmesini önlemek için ek değişmezlik özellikleri ve yeni dört göz ilkesi de dahil.
 • Bulut yedekleme için daha fazla güvenlik, daha ayrıntılı IAM izinleriyle yedekleme ve kurtarma görevlerine en az ayrıcalıklı erişimin yanı sıra Amazon RDS PostgreSQL veritabanları için değişmez yedeklemeler sağlıyor.
 • Security & Compliance Analyzer, kurtarma başarısını garantilemek için yedekleme altyapınızın güçlendirilmesini ve veri koruma yaklaşımlarınızı en iyi uygulamalara karşı sürekli olarak doğrular.

Veri yedekleme ve koruma yazılımı pazarında dünyanın 1 numaralı tedarikçisi olan Veeam, her ölçekten kurumun koruma, müdahale ve kurtarmada tam güvenle elde edilebilecek radikal esnekliğe ulaşmasına yardımcı olacak yeni yetkinlikler sunuyor. Bu yeni yetenekler arasında şunlar yer alıyor:

 • Büyük dil modelleriyle çalışan ve ürün belgelerini bağlam olarak kullanan yapay zeka destekli asistan, Veeam’in zengin bilgi birikimine gerçek zamanlı erişim sağlayarak verimliliği artırıyor.
 • Nesne depolama yedeklemesi, şirket içi veya bulut nesne depolama verileri için güçlü granüler geri yükleme yetenekleriyle kurtarmayı güçlendiriyor ve ultra esnek, değişmez bir yedekleme ile güvence altına alıyor.
 • Amazon S3, Amazon DynamoDB, Azure Blob, Azure sanal ağları ve Google Cloud Spanner’ı korumak için buluttaki iş yükleri genişletildi.
 • Otomatik bulut kurtarma doğrulaması, şirket içi bir iş yükünü Microsoft Azure’a kurtarırken gereken manuel kurtarma sonrası görevleri otomatikleştirerek zaman kazandırıyor.
 • Veeam App for ServiceNow, otomatik olay oluşturma ile önceden oluşturulmuş bir panoda yedekleme işlerini, oturumları ve geri yükleme noktalarını izlemek için ServiceNow iş akışlarından yararlanarak açık entegrasyon sunuyor.
 • IBM DB2 için yeni eklenti ve IBM Power üzerinde çalışan Linux ve SAP HANA desteği, IBM veri merkezinde birden fazla yedekleme çözümü ihtiyacını ortadan kaldırıyor.
 • IBM 3592 “Jaguar” teyp desteği, Veeam’in tüm sistemlerden izole edilmiş veri korumasını kurumsal ölçekte düşük maliyetli depolama ile birleştirerek güvenlikten ödün vermeden maliyetleri düşürüyor.
 • NetApp ONTAP FlexGroups için büyük hacim desteği, PostgreSQL için anında kurtarma ve EMC Data Domain ve HPE StoreOnce Catalyst Copy veri deposunda yerel yedekleme değişmezliği entegrasyonuyla Genişletilmiş Kurumsal Yetenek.

IDC Araştırma Başkan Yardımcısı Phil Goodwin, “Siber suçlar, giderek daha akıllı ve saldırıları daha sofistike hale gelen siber suçlular için oldukça karlı bir iş olmaya devam ediyor” dedi. “Bu durum, yedekleme ve kurtarma hizmeti sunan tedarikçiler için çıtayı yükseltti ve bu tedarikçilerin artık eksiksiz bir siber kurtarma özellikleri yelpazesi sunması gerekiyor. Veeam’in yeni duyurusu siber koruma yeteneklerinde önemli geliştirmeler sunuyor. Yapay zeka destekli yerleşik kötü amaçlı yazılım tespit motoru, tehdit merkezi ve sıfır güven, Veeam’in müşteri ortamlarını güvende tutma ve saldırıya uğradıklarında hızlı bir şekilde kurtarma çabalarını ortaya koyuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx