Son dakika: Dışişleri Bakanlığı’ndan SİHA açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: 1 Ekim 2023 tarihinde gerçekleşen terör saldırısı sonrasında, meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak ve Suriye’de PKK/YPG terör hedeflerine yönelik olarak Silahlı Kuvvetlerimiz ve İstihbarat Teşkilatımız tarafından kapsamlı operasyonlar başlatılmıştır.

Bu çerçevede, dün (5 Ekim) Suriye’nin kuzeyindeki Tel Rıfat, Cizire ve Derik bölgeleri başta olmak üzere bölücü terör örgütüne ait çok sayıda hedef imha edilmiştir.

SİHA KAYBEDİLDİ

Operasyon esnasında üçüncü taraflarla işletilen çatışmasızlık mekanizmasındaki farklı teknik değerlendirmeler nedeniyle bir Siha kaybedilmiştir. İlgili taraflarla çatışmasızlık mekanizmasının daha etkin işletilmesi yönünde gerekli tedbirler alınmaktadır.

OPERASYON ETKİLENMEDİ

Sözkonusu hadise, devam etmekte olan operasyonun icrasını ve tespit edilen hedeflerin vurulmasını hiçbir şekilde etkilememiştir.

TERÖR ÖRGÜTÜ YOK EDİLMEYE DEVAM EDİLECEK

Irak’ta yapıldığı gibi, terör örgütünün Suriye’de geliştirdiği tüm yetenek ve gelir kaynakları sistemli bir şekilde yok edilmeye devam edilecektir.

PENTANGON’DAN SİHA AÇIKLAMASI

Öte yandan CNN Türk Washington Temsilcisi Yunus Paksoy Pentagon tarafından yapılan açıklamayı aktardı. Pentagon Sözcüsü Türkiye’nin gerçekleştirdiği operasyona ilişkin “İletişim hatlarını açık tutacağız. ABD, NATO müttefikimiz Türkiye’nin terör örgütü PKK’ya karşı yanında duruyor. Türkiye’nin PKK ile mücadelesini sorgulamayacağız.” yorumlamasında bulundu.

Paksoy açıklamanın devamına ilişkin şu ifadeleri kullandı: Pentagon olaya ilişkin özetle şu açıklamayı yaptı; Türk SİHA’sı, ABD askerleri “sığınaklarındayken” 1 kilometre yakınına kadar gelmiş, ABD’nin yasak ilan ettiği bölgede uçmuş, sonra 500 metreye kadar yaklaşmış, bu kadar yaklaşınca yerel saatle 11:40’ta vurulmuş. Bu vurma kararının nefsi müdafa olarak yapıldı. Türkler kasıtlı yapmadı, üzücü bir olaydı. Türkiye önemli bir NATO müttefiki”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx