Google, arama sonuçları için yeni bir özellik sunuyor

Google, Arama uygulamasına yeni bir özellik ekledi: “Notlar”. Bu özellik, kullanıcılara web üzerinde buldukları arama sonuçlarına kendi yorumlarını ekleyebilme imkanı sunuyor. Bununla birlikte, Google başka bir dizi duyuru daha yaptı ki, bunları detaylıca inceleyeceğiz.

“Notlar” özelliği, kullanıcılara belirli arama konularıyla ilgili düşüncelerini ve içgörülerini kaydetmeleri için kişisel bir alan sağlıyor. Bu notlar özel değil; aynı konuyu arayan herkes tarafından görülebilir. Google, bu yaklaşımın arama sonuçlarına “yararlı bir insan içgörüsü katmanı” ekleyebileceğine inanıyor.

Notlar açık webde indekslenebileceği için, kullanıcılar bunları yalnızca arama sonuçları üzerinden değil, doğrudan e-posta bağlantıları aracılığıyla da paylaşabilecekler. Özelliği kullanabilmek için kullanıcıların önce Arama Laboratuvarları üzerinden bu özelliği etkinleştirmeleri gerekiyor. Etkinleştirildikten sonra, arama sonuçları ve makalelerin altında not ekleme ve görüntüleme butonları belirecek.

Google, arama sonuçları için yeni bir özellik sunuyor

Notlarınızı renkli fontlar ve görsellerle süsleyerek daha görsel bir cazibe kazandırabilirsiniz. Ayrıca, Google arama sayfasına giderek başkaları tarafından eklenen notları da kontrol edebilirsiniz.

Notlar özelliğinin ilk dağıtımı, ABD ve Hindistan’daki kullanıcılara sınırlı olacak. Google, ayrıca yayıncılara, içerikleri üzerinde yer alan Notlardan elde edilen bilgilerle ilgili içgörüler sunmanın yollarını araştırıyor.

Notlar’ın yanı sıra, Google, kullanıcıların belirli arama sorgularını takip etmelerine olanak tanıyan yeni bir “Takip Et” özelliğini de tanıttı. Bir sorguyu takip ettikten sonra, kullanıcılar seçtikleri konularla ilgili ilgili gelişmeler ve bildirimler alacak. Bu “Takip Et” özelliği, başlangıçta Google uygulamasında, mobil Chrome ve Safari tarayıcılarında ABD İngilizcesi’nde kullanılabilir olacak.

Arama’da Ek Geliştirmeler Google, arama sonuçlarına sosyal medya ve forumlardan içerikleri dahil eden “Perspektifler” özelliğine yapılan geliştirmeleri de duyurdu. Perspektifler, ABD’de masaüstü aramada erişilebilir olacak ve bireysel içerik oluşturucular hakkında daha fazla bilgi içerecek, örneğin profil resimleri ve takipçi sayıları gibi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx